ALT (alternativní text)

Alternativní text, kterému se zkráceně říká alt a odborně ALT tag či ALT atribut, je textový popis obrázku, fotografie nebo videa, který zmiňuje, co je jejich obsahem. Slouží k pochopení celého kontextu sdělení v případě, že není možné obrázek nebo video v e-mailu nebo na webové stránce načíst, například z důvodu vypnuté funkce zobrazování.

Primárně je však alt určen čtenářům se zrakovým postižením a webovým vyhledávačům, které díky němu dokáží grafický obsah snáze pochopit. Lepší čitelnost mohou následně vyhledávače ohodnotit vyšší pozicí ve výsledcích vyhledávání.

Pokud do alternativního textu navíc zakomponujete vhodná klíčová slova, i to vám může pomoci při ovládnutí organických výsledků vyhledávání. Pamatujte však na rozumnou míru, text musí dávat v prvé řadě smysl. Důležitá je také unikátnost textu jako celku.

ALT tag a jeho umístění

Alternativní text se obvykle zadává v příslušné kolonce v administraci systému (WordPress aj.) a propisuje se přímo do kódu webové stránky, což vyhledávacím robotům usnadňuje jeho nalezení, správné identifikování a zaindexování. Je to ideální způsob, jak zvýšit čitelnost webu, protože vyhledávače nedokáží samy rozpoznat, co se nachází na obrázku a ve videu.

HTML včetně ALT tagu může vypadat například takto:

<img src=”https://cdn.myshoptet.com/usr/www.purerituals.cz/user/documents/upload/pure-rituals-hp-image-3.png” alt=”Vitamíny a minerály Pure rituals v lahvičkách z fialového skla”>

Alternativní text vs. titulek obrázku

Tyto dva pojmy od sebe dělí dva hlavní rozdíly: délka textu a zobrazení. Alt se objevuje v HTML kódu, nebo v případě, že se nenačtou obrázky, na stránce a má za cíl obrázek popsat co nejpřesněji a může být tedy delší (i tak by ale měla být jeho délka maximálně 125 znaků včetně mezer). Oproti tomu titulek obrázku se zobrazuje po najetí myší na obrázek přímo na webové stránce, a proto by měl být spíše kratší a výstižný.

Co na mou práci říkají klienti ?

Daniel je odborník ve svém oboru. Dokáže poradit se vším co se týká SEO v eshopu. Jeho vyjadřování a rady byly jasné a srozumitelné. Konzultace s ním byla velmi přínosná a pomohla našemu webu, mimojiné také v lepším umístění ve vyhledávačích Google a Seznam.
Jana Musialková MuroňováPodnikatelka a lektorka, www.pesar.cz
Díky SEO od Dana se nám zvýšila organická návštěvnost na webu a tím se snížily náklady na PPC. Když je potřeba něco probrat tak jedině u piva. Lidský přístup a super komunikace. Maximálně doporučuji!
Patrik BartošMajitel, doveztodal.cz
“Oceňuji vaší trpělivost, kterou s tímto projektem máte; jste velice ochotný věci vysvětlit a doplnit, transparentní, pracujete rychle a to co řeknete, tak dodržíte...dokumentace je přehledná, zvládáte i požadavek v angličtině, čehož si cením…”
Lucie ŠtancováProjektová manažerka, www.sarvodayayogaschool.com
Zkušený SEO odborník, který rozumí svému oboru a efektivně pomáhá svým klientům. Líbí se mi jeho názory, které spolu často sdílíme. Rád ho doporučuji dále.
Tomáš StýskalaSEO konzultant, seokonzult.cz
S Danielem spolupracuji hlavně v SEO oblasti, kde má velmi dobré postřehy a nápady na zlepšování, které mají reálný dopad. Nejvíce mi pomáhá při rozvíjení SEO nástroje SEMOR.cz
Vít MichalekMajitel i vývojář, semor.cz

Nezávazné nacenění SEO služeb

Chcete získat zákazníky? Buďte na internetu vidět!
Pomohu vám budovat značku ve vyhledávání dlouhodobě.
Napište mi, jaké jsou vaše cíle.

E - MAIL

kovalcik.daniel@email.cz

Mobilní telefon

+420 605 022 490